logo-2
nawożenie
Odpowiednio dokarmiony trawnik odwdzięczy się soczystą zielenią

trawnik to żywy organizm - musi jeść i pić

Przy układaniu trawnika, zgodnie z naszą instrukcją, został wysiany nawóz Yara Mila Hydrocomplex.

Po około miesiącu, zauważasz, że coś jest nie tak z trawnikiem i już nie wygląda tak ładnie. Co robić?

NAKARMIĆ I NAPOIĆ TRAWNIK

Żeby trawnik mógł być zdrowy, gruby i intensywnie zielony, potrzebuje dostarczania składników odżywczych w postaci nawozów i wody. Dużo zależy od gleby, na której rozkładamy trawnik ale ogólnie można powiedzieć, że składników pokarmowych wystarcza na około miesiąc. Po tym czasie widać już wyraźnie, że trawnik zaczyna tracić kolor. To sygnał, że należy powtórzyć nawożenie… a właściwie, że trzeba to było zrobić już tydzień temu 🙂

Sugerujemy aby powtarzać ten zabieg co około miesiąc pełną zalecaną przez producenta dawką lub co dwa tygodnie połową dawki.

Nawożenie trawnika

czym i kiedy nawozić?

Do bieżącego nawożenia polecamy nawóz Yara Mila Complex. Nawożenie rozpoczynamy już przy układaniu trawnika i później systematycznie powtarzamy.

W następnym roku po założeniu trawnika, rozpoczynamy nawożenie wczesną wiosną (marzec) i kończymy zazwyczaj we wrześniu.

 

1-2 razy w roku proponujemy zamienić nawóz na Barenbrug BarFertile Regeneration. To specjalna mieszanka wolno i szybko uwalniających się składników. W jego składzie znajduje się 25% cząsteczek azotu w formie otoczkowanej. Zapewnia to dłuższe uwalnianie się składników odżywczych. Zapewnia zwiększone korzenienie się, rozrastanie się istniejącej darni oraz spowolniony wzrost trawy “na wysokość”, co w efekcie wpływa na częstotliwość koszenia.

 

W zależności od podłoża, czas między jednym a drugim nawożeniem może się skracać lub wydłużać. Najczęściej nawożenia będą wymagały trawniki założone na piaszczystej glebie. W połączeniu z nawadnianiem, które jest konieczne, składniki pokarmowe bardzo szybko się wypłukują. Na ciężkich, gliniastych glebach, nawożenie będzie odbywało się rzadziej. Najlepiej jeśli w pierwszym roku poobserwujesz trawnik i zobaczysz jak szybko ten proces przebiega w Twoim ogrodzie.

jak nawozić?

Do nawożenia warto użyć dobrego siewnika, który równomiernie rozsypie nawóz. Jest to bardzo ważne jeśli chcemy uniknąć zbyt gęstych lub zbyt rzadkich plam na trawniku. Szczególnie należy uważać przy siewnikach, które rozsypują nawóz pod siebie. Chwila zatrzymania podczas nawożenia może spowodować, że w jednym miejscu spadnie zbyt dużo nawozu, trawnik zostanie wypalony i będzie trzeba go założyć na nowo.

Z naszego doświadczenia wynika, że najlepiej na przydomowych trawnikach, sprawdzają się tzw. rozsiewacze dyskowe. Tego typu siewnik ma w swojej ofercie np. firma Scotts.

badanie gleby

Jeżeli nie chcesz eksperymentować, możesz zdecydować się na badanie gleby. Koszt badania to 130,00zł za jedną próbkę. Możesz ją przywieźć do nas a my zajmiemy się resztą. Przy większej powierzchni, warto pobrać próbki z różnych części ogrodu, szczególnie jeśli ziemia była uzupełniana.

W wyniku otrzymasz aktualny skład mikro- i makroelementów, zostanie określone pH gleby oraz zalecenia nawozowe opracowane specjalnie dla Twojego trawnika.

Analiza składu trawnika

pamiętaj aby podlać trawnik po nawożeniu.
Nawóz musi się rozpuścić i wniknąć w glebę aby mógł zadziałać!