logo-2
biznes zdecydowanie rodzinny

Kim jesteśmy i kilka słów o historii Ogrodnictwa Malejki

tu gdzie jesteśmy, jesteśmy dzięki rodzinie.

Previous slide
Next slide

Założyciele Józefa i Zbigniew Malejki

Jesteśmy drugim pokoleniem, zajmującym się ogrodnictwem. Pierwszym, założycielskim pokoleniem byli Józefa i Zbigniew Malejki, którzy w 1974r. po raz pierwszy postanowili zająć się produkcją roślin.

Niezbędną wiedzę uzyskali w szkołach rolniczych, a także od zaprzyjaźnionych szkółkarzy, będących jednocześnie nauczycielami w ówczesnej szkole ogrodniczej w Pomologii, wcześniej znanej w całej Polsce jako Królewska Akademia Rolnicza, powstała w 1847r.

Produkcja róż i drzewek owocowych

Na początku działania szkółki, podstawą produkcji były róże i drzewka owocowe. Z czasem asortyment poszerzono o rośliny ozdobne. Zgodnie z ówczesnymi trendami, były to przede wszystkim kwitnące krzewy ozdobne, jałowce i thuje w wielu popularnych odmianach.

W tym czasie syn Państwa Malejki, kilkunastoletni wówczas Jakub, spędzał czas na “zabawach” na polach – uprawiał ziemie ciągnikami i woził pracowników (tak, tak, dziś to nie do pomyślenia 😉 )

Okulizacja róż i drzewek owocowych 1979r.
Józefa Malejki

Budowa ogrodów i systemów nawodnieniowych

Z czasem, trendy zaczęły się zmieniać. Wzrosło zapotrzebowanie na budowę ogrodów i systemów nawodnieniowych.

Rola projektanta przypadła Seniorowi, Zbigniewowi Malejki. W związku z tym, iż prowadził produkcję roślin, miał doskonałą znajomość materiału szkółkarskiego od najwcześniejszego stadium rozwoju; wiedział jak rośliny się rozrastają, które często chorują, a które są łatwe w utrzymaniu.

W połączeniu z niesamowitym zmysłem artystycznym, pozwoliło to na zaprojektowanie wielu wspaniałych, atrakcyjnych przez cały rok ogrodów. Niektórymi z nich opiekujemy się do dziś.

Systemami nawodnieniowymi zajął się młodszy syn Państwa Malejki, Jakub, który postanowił zostać w firmie z rodzicami.

Centrum Ogrodnicze i Plantacja Trawy w rolkach

Kolejnym etapem rozwoju, była budowa centrum ogrodniczego. W 2007r., do biznesu rodzinnego dołączyła żona Jakuba – Kamila, która już jako nastolatka, dorabiała w wakacje w gospodarstwach ogrodniczych. Wyszukiwanie nowych, ciekawych roślin szybko przerodziło się w prawdziwą pasję.

Po nagłej śmierci Seniora Zbigniewa Malejki w 2012r., stanęliśmy przed pytaniem: co dalej?

Poszukując nowego kierunku dla ogrodnictwa i wychodząc naprzeciw potrzebom, założyliśmy plantację trawy w rolkach.

Biznes rodzinny dziś

Dzisiaj możemy powiedzieć, że fundamentem firmy jest rodzina i stali, niezawodni pracownicy,

Nadal zatrudniamy kilka osób, które zaczynały pracę u rodziców. Do naszej ekipy dołączyła szwagierka Kasia, mama Kamili nie opuszcza żadnego wyjazdu po nowe roślinki, a Seniorka Józefa Malejki trzęsie działem produkcji i… ratuje nas pysznymi obiadami gdy brakuje czasu na wszystko…

Nasze poczynania, czujnym okiem nadzoruje Psia Szefowa – Lady lub Lejdi, jak kto woli.

Jak na Psią Szefową przystało, zmienia jedynie punkty obserwacyjne by w końcu po męczącym dniu pracy, wygodnie odpocząć na kanapie… 🙂