logo-2
system nawodnieniowy
Efektywne rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić czas
zaspokojenie potrzeb roślin i trawnika
Automatyczne nawodnienie jest kluczem do pięknego ogrodu
aplikacja na telefon
Sam decydujesz kiedy włączyć system
Previous slide
Next slide

po co mi system nawodnieniowy?

Funkcjonalny i maksymalnie bezobsługowy ogród jest naszym priorytetem. Jak mantrę powtarzamy naszym Klientom, że rośliny to organizmy żywe, tak jak ludzie i zwierzęta. Podobnie jak my, aby dobrze, zdrowo funkcjonować, muszą otrzymywać odpowiednie dawki składników odżywczych i płynów.

Gdy na zewnątrz jest gorąco, zwiększa się nasze zapotrzebowanie na wodę. Dokładnie to samo dzieje się w świecie roślin.

Dlatego też wszystkich naszych Klientów gorąco zachęcamy do instalacji automatycznego systemu nawadniania, który pozwala oszczędzić czas i pieniądze niezbędne do odpowiedniego nawodnienia ogrodu.

Nawodnienie w ogrodzie 1

jak jest zbudowany system nawodnieniowy?

System nawodnieniowy składa się z rur, zraszaczy, studzienki elektrozaworowej, elektrozaworów, linii kroplującej, złączek, sterownika i wyłącznika wilgotności. Instalacja jest podzielona na sekcje. Każda z nich nawadnia inną część ogrodu, np. jedna sekcja jest włączana na trawnik a inna na rabaty z roślinami. Dla każdej z nich możemy osobno ustalić godzinę włączenia i czas podlewania. Najczęściej ustawione są tak aby każda z nich włączała się osobno. Pozwala to na obniżenie jednorazowego zapotrzebowania na wodę oraz obniżenie koniecznej wydajności pompy (a tym samym niższy koszt zakupu pompy).

Składowe systemu nawodnieniowego (600×600 px)

co gdy pada deszcz?

Właściwie zbudowany system nawodnieniowy posiada wyłącznik wilgotności. Musimy jednak wiedzieć, że nawodnienie wyłącza się przy odpowiednio dużej ilości deszczu. Wyłączniki te reagują zazwyczaj od 3-5mm opadu. Na wyłączenie systemu musimy zatem poczekać.

Aby rozwiązać ten problem, montujemy w naszych systemach nawodnieniowych dodatkowy moduł WiFi, który pozwala na połączenie ich z aplikacją i obsługę nawet z pracy czy z wakacji gdy tylko zobaczymy, że zmieniła się pogoda i np. dłuższe nawadnianie nie jest konieczne.

 

Ekrany smartfona z aplikacją do nawadniania

system działa gdy ty śpisz

Systemy nawodnieniowe, które budujemy, są w pełni automatyczne. Możemy je zaprogramować tak, aby nawodnienie włączało się bardzo wcześnie rano, kiedy Ty smacznie śpisz i wieczorem kiedy masz wolny czas dla siebie.

Trawnik, który ma dużą powierzchnię parowania, jest podlewany poprzez system zraszaczy kiedy jest chłodniej i woda wolniej odparowuje. Na rabatach z roślinami (pod matą przeciwchwastową) jest układana linia kroplująca, dzięki której rośliny są nawadniane bezpośrednio do systemu korzeniowego.

Wszystko to sprawia, że proces nawadniania jest zdrowszy, krótszy i bardziej efektywny a woda pobierana jest w godzinach kiedy obciążenie sieci spada.

Budowa systemu nawodnieniowego

woda z sieci czy ze studni?

Często spotykamy się z pytaniem: “czy powinniśmy wywiercić studnię czy lepiej korzystać z wody z sieci?”.

System nawodnieniowy możemy zbudować tak aby korzystał z wody ze studni bądź z wodociągu.

Na korzystanie z wody z sieci najczęściej decydują się Klienci, których powierzchnia ogrodu nie przekracza 500m2 i wiercenie studni jest nieopłacalne.

Drugim podowem, dla którego Klienci decydują się na korzystanie z wody z sieci, jest żelazo. Zdarza się, że woda ze studni jest zanieczyszczona żelazem, które jest widoczne dopiero po utlenieniu się na powierzchni kostki wzdłuż obrzeży trawnika czy też na jasnym kamieniu w rabatach. Powstają wtedy nieestetyczne, trudne do usunięcia rdzawe plamy.

Możliwe jest także podłączenie do systemu obu źródeł wody – rozwiązanie takie stosujemy np. gdy studnia już istnieje na działce ale ma niewystarczającą wydajność. Zakładamy wtedy, że może być potrzeba okolicznościowego dołączania podlewania z sieci.

Rdza na kostce

nawadnianie trawnika

Szczególnie ważne jest regularne nawadnianie trawnika. Ma on płytki system korzeniowy i dużą powierzchnię parowania, co sprawia, że jest podatny na przesuszenie. Suchy trawnik wygląda bardzo nieestetycznie. Jeśli nie dopilnujemy nawadniania tej części ogrodu, możemy doprowadzić do sytuacji, w której trawnik zostanie wypalony i będzie konieczne jego ponowne założenie.

Rozwiązaniem jest system odpowiednio dobranych i rozmieszczonych na trawniku zraszaczy. Zdarzają się sytuacje gdy fragmenty trawnika są tak małe lub niewymiarowe, że najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie nawadniania podobnego do tego jakie stosuje się w przypadku rabat z roślinami. Układamy wtedy linię kroplującą pod trawnik. Sprawia to, że woda trafia bezpośrednio pod system korzeniowy.

Nawodnienie w ogrodzie 2